43°F / 36°F

Published 5 years ago

By Antonije Kovačević

ZLATNE GRACIJE UKRAS NACIJE: Odbojkašice Srbije u infarkt završnici savladale domaće Turkinje u grotlu pred 14.000 navijača!

Novi izvanredan uspeh srpske odbojke, izabranice Zorana Terzića su pokorile Evropu! Srbija je u Ankari savladala Tursku rezultatom 3:2 (21:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:13).

“Gracije” su veoma dobro otvorile meč i u ranoj fazi uspele da odmaknu Turkinjama. Veoma brzo su imale i tri poena prednosti, ali je zatim domaća selekcija serijom poena nadoknadila zaostatak. Srbija je ponovo povela i imala 13:11, ali je Turska “ubacila” u brzinu. Napravila je seriju od četiri poena i pobegla na 18:14. Od tog momenta gotovo da nije bilo šanse za naše odbojkašice da izvuku prvi set.

Pokušavale su izabranice Zorana Terzića da nadoknade minus, ali su reprezentativke Turske uspešno branile prednost koju su napravile sredinom seta. Turska nošena Ajdemir Naz imala novi odličan nalet kojim je napravila preokreta. Vezali su četiri poena, poveli sa 18:14 i imali izvanrednu situaciju da osvajanjem prvog seta, koju su iskoristile.

I pored izgubljenog prvog, Srbija je izvanredno otvorila drugi set. Bjanka Buša se razigrala u tim momentima, a zatim je i Tijana Bošković as udarcem donela prednost od 5:1. Ubrzo je Srbija imala i plus pet, prednost koju je čuvala tokom većeg dela seta. Izvanredna igra Tijane Bošković i novi as koji je napravila doneo je Srbiji prednost od čak sedam poena.

KAPITENSKI: Maja Ognjenović predvodila reprezentaciju do novog postolja

Tada je bilo jasno da će naše odbojkašice izjednačiti, a dvorana u Ankari je bila utišana.

I na startu trećeg dela meča uspela je Srbija da se odlepi. Utisak je da je to bio i najbitniji segment igre Terzićevog tima, rana prednost i čuvanje vođstva. Ovog puta su Turkinje izjednačile na 15:15, ali nisu uspele da preokretnu. Brankica Mihajlović je briljirala i u finišu tog seta zapečatila sudbinu Turkinja.

Odbojkašice Srbije veliku šansu nisu iskoristile u četvrtom setu, kada su mogle do trijumfa. Povele su ponovo na startu seta i održavale vođstvo, a zatim je usledila velika drama. Sredinom ovog dela meča su se Turkinje vratile u igru, usledio je veliki pritisak sa klupe domaće reprezentacije na sudije, a pridružile su im se i hiljade ljudi sa tribina.

Neočekivano je mlada Bojana Milenković zablistala kada je najpre sjajno smečovala, a zatim i blokom 22-godišnjakinja donela novi poen Srbiju. U finišu seta je Turska preokrenula, a zatim je izvanrednu minijaturu imala Bjanka Buša. Sa dva as servisa vratila je vođstvo Srbiji koja nije iskoristila prednost od 21:19. Turkinje su u finišu četvrtog seta bile znatno bolji rival, i osvojile ga.

Osokoljene podrškom sa tribina i oko 14.000 duša koliko je gledalo u Ankari ovu utakmicu, odbojkašice Turske su silovito zaigrale i imale glavnu reč na otvaranju završnog seta. U dva navrata je Turska imala po tri poena prednosti, pri rezultatu 5:2 i 7:4, ali je Srbija uspevala da se vrati.

Džokeri sa klupe pravili su razliku u finišu meča, a dobre serve gurale su Turkinje ka trijumfu. Međutim, Srbija se ponovo vratila. I to zahvaljujući Bjanki Buši. Neverovatne serve donele su prednost “gracijama” od 11:9. Buša zatim pogađa mrežu, za 11:11.

Na kraju, kroz veliku dramu Srbija dolazi do čudesne pobede u grotlu Ankara hale.

Izvor: Blic.rs Foto: CEV/Promo